โปรดทราบ
ชิ้นข่าวที่คุณกำลังดูอยู่ในรูปแบบเวบไซต์เก่า อาจจะมีปัญหาในการแสดงข้อมูลในเวอร์ชันบราวเซอร์บางเวอร์ชัน

ปิด

การแข่งขัน Supanova : Autumn Series รอบ 8 ทีม

ใครจะอยู่ใครจะไป?

แวะไปดูการแข่งของท่างฝั่งออซซี่ กับรอบ 8 ทีมสุดท้ายของการแข่ง Supanova Tournament และการแข่งกลุ่มเพื่อค้นหาทีมที่จะเข้ารอบต่อไป ทีมทั้งหมดจะสู้กันแบบห้ามพลาดสายตา เพราะอาจจะไม่มีที่ว่างสำหรับผู้แพ้ในแต่ละกลุ่ม การเข้าสู่รอบชิงที่  Supanova Melbourne นั้นไม่ง่ายเลย ในวันที่ 13-14 เมษายน 2556 รางวัล $10,000 นั้นมันช่างเย้ายวนใจมากนัก  มาร่วมเป็นพยานการแข่งครั้งแรกของฝั่ง ออสเตรเลีย และ นิวซีแลนด์ได้ ถ้าท่านไม่ได้ไปไหนในช่วงสุดสัปดาห์นี้ อย่าพลาดข่าวสารการแข่งจากเราในหน้าเวบไซต์ตลอดทั้งวันการแข่งขัน

รายชื่อผู้เข้าแข่ง และการแบ่งกลุ่มรอบ 8 ทีมอยู่นี้แล้ว ไปรับชมได้เลย


รายชื่อผู้เข้าแข่งในทีม

Misguided Parrots
Thunder
TDC - Afterburners
PBCAK Australia
เจ้าของทีม:
  • Horror
ผู้จัดการทีม:
  • TexWalker
  • Orga
  • Neo691
  • Zero_Rosen_Ritter
ผู้เล่น:
  • Bookham
  • BorgMirage
  • DeathCrab187
  • Mfighter
  • Termi
กัปตันทีม:
  • Nice_One_Brah
ผู้เล่น:
  • booz3r
  • Bucket
  • JOKE
  • OzRoo
  • Smashiit
  • stmou
ผู้เล่น:
  • Bantid
  • Cas_67
  • Dead_man_walking
  • extravagance
  • HaTzMaN
  • Jecklen_Hyde
  • LittleMissMuffet
  • Pyric
  • WarMachineNZ
  • wilso2276
  • zharn
กัปตันทีม:
  • cod1933
ผู้เล่น:
  • assassin101c
  • Bazza
  • Hun7ah
  • jackdaniels
  • Mick666
  • Razven
  • rodac
  • Stasis
  • victim
  • woolfy
Mostly Purple
Drop Bears
PBKAC Australia
Grumpies
ผู้เล่น:
  • Bennoz,
  • Billy393
  • Brannor
  • MrE
  • Muddy
  • Phoenix_FIame
  • Phwoar
  • r00st3r
  • Snibbo
กัปตันทีม:
  • MasterWolf
ผู้เล่น:
  • Brictoria
  • Canislupus
  • GBBUTT
  • Nassai
  • Newbinator
  • Noppers
  • RedWolfz0r
  • rumrat
  • skuzzy
กัปตันทีม:
  • Stom_The_Mighty
ผู้เล่น:
  • bdave351
  • Bridgeburner
  • Ezz
  • Fry
  • n_station
  • Pyranite
  • ReapermanRS_
  • Schlesische
เจ้าของทีม:
  • Grivyn
ผู้จัดการทีม:
  • Freshmeat
ผู้เล่น:
  • Awarua
  • bingobongo
  • blade12444
  • Dodgy_Bob
  • HERMITech
  • impsycho
  • jamo128
  • TrozOz
  • Zenyeldar

ดูรอบการแข่งและผลที่ผ่านมาได้ตามด้านล่างนี้:


ทีมแบ่งเป็น 2 กลุ่มนั้นคือ A & B แต่ละกลุ่มมี 4 ทีมการแข่งเพื่อหาผู้เข้ารอบต่อไปที่คะแนนดีที่สุดสองทีม 

กลุ่มการแข่ง

กลุ่ม А
      กลุ่ม В       
PBKAC Grumpies
Mostly Purple Drop Bears
Thunder Misguided Parrots
TDC PBCAK

ตารางการแข่ง

วันที่
เวลา(AEST)รอบ
 ทีม

 

 

 

 

 

13 เม.ย.

         
09:50
กลุ่ม A เกม 1 Mostly Purple vs. TDC
10:30 กลุ่ม A เกม 2
TDC vs. Thunder
11:10 กลุ่ม A เกม 3
PBKAC vs. Mostly Purple
11:50 กลุ่ม A เกม 4
Thunder vs. Mostly Purple
12:30 กลุ่ม A เกม 5
PBKAC vs. TDC
13:10 กลุ่ม A เกม 6
PBKAC vs. Thunder
14:00 กลุ่ม B เกม 1 Grumpies vs. PBCAK
14:40 กลุ่ม B เกม 2
Grumpies vs. Misguided Parrots
15:20 กลุ่ม B เกม 3
Misguided Parrots vs. Drop Bears
16:00 กลุ่ม B เกม 4
Drop Bears vs. PBCAK
16:40 กลุ่ม B เกม 5
PBCAK vs. Misguided Parrots
17:20 กลุ่ม B เกม 6
Grumpies vs. Drop Bears

วันที่ เวลา(AEST)รอบ  ทีม

14เม.ย.

 
10:30
รอบรอง 1 Group B (1st)  vs. Group A (2nd)
11:30 รอบรอง  2
Group A (1st ) vs. Group B (2nd)
12:30 ชิงที่สาม
3rd-4th Place
15:00 รอบชิงชนะเลิศ
Final

การรบจะเริ่มในวันที่ 13 เมษายนนี้ โดยคู่เปิดสนามคือ Team Mostly Purple ปะทะกับ TDC ในการเปิดการแข่งขันของเรา เพื่อหาสองทีมที่ดีที่สุด เพื่อไปยังวันที่สองของรอบชิงชนะเลิศ

ถ้าท่านอยู่ใกล้ๆกับ Supanova Melbourne ละก็อย่าลืมแวะมาหาเราที่บูท และรับชมการแข่งเพื่อหาผู้ชนะของ Supanova Tournament Autumn Series ของเรา อย่าพลาดของฝากจากเราติดไม้ติดมือกลับไปละ

ลุยให้เต็มที่สหายทุกท่าน!

ไปยังหน้าเพจของ SUPANOVA TOURNAMENT

Who will rise in the fall?

8 teams have risen up to the challenge of the Supernova Tournament and emerged as the cream of the crop in their qualifier brackets to advance to the next stage. These teams will fight tooth and claw in the grand finals which will be held at Supernova Melbourne this weekend on 13-14 April, 2013 to contest for the top spot and a piece of the $10,000 prize pool. Just who will be the ones to walk away with their heads held high and flaunting the coveted championship title? Stay tuned with us on the portal to find out.

Below you can find the full roster of the 8 teams so check them out to see who they are and who they will be going up against during the grand finals.

 

Team Roster

Misguided Parrots
Thunder
TDC - Afterburners
PBCAK Australia
Team Owner:
  • Horror
Team Managers:
  • TexWalker
  • Orga
  • Neo691
  • Zero_Rosen_Ritter
Players:
  • Bookham
  • BorgMirage
  • DeathCrab187
  • Mfighter
  • Termi
Team Captain:
  • Nice_One_Brah
Players:
  • booz3r
  • Bucket
  • JOKE
  • OzRoo
  • Smashiit
  • stmou
Players:
  • Bantid
  • Cas_67
  • Dead_man_walking
  • extravagance
  • HaTzMaN
  • Jecklen_Hyde
  • LittleMissMuffet
  • Pyric
  • WarMachineNZ
  • wilso2276
  • zharn
Team Captain:
  • cod1933
Players:
  • assassin101c
  • Bazza
  • Hun7ah
  • jackdaniels
  • Mick666
  • Razven
  • rodac
  • Stasis
  • victim
  • woolfy
Mostly Purple
Drop Bears
PBKAC Australia
Grumpies
Players:
  • Bennoz,
  • Billy393
  • Brannor
  • MrE
  • Muddy
  • Phoenix_FIame
  • Phwoar
  • r00st3r
  • Snibbo
Team Captain:
  • MasterWolf
Players:
  • Brictoria
  • Canislupus
  • GBBUTT
  • Nassai
  • Newbinator
  • Noppers
  • RedWolfz0r
  • rumrat
  • skuzzy
Team Captain:
  • Stom_The_Mighty
Players:
  • bdave351
  • Bridgeburner
  • Ezz
  • Fry
  • n_station
  • Pyranite
  • ReapermanRS_
  • Schlesische
Team Owner:
  • Grivyn
Team Manager:
  • Freshmeat
Players:
  • Awarua
  • bingobongo
  • blade12444
  • Dodgy_Bob
  • HERMITech
  • impsycho
  • jamo128
  • TrozOz
  • Zenyeldar

To view brackets and results of the qualifiers, please follow these links:


The teams   are divided into two groups (A & B) of 4 and will play matches within their own groups. Matched will be based on a round robin format.

Team Groupings

Group А
      Group В       
PBKAC Grumpies
Mostly Purple Drop Bears
Thunder Misguided Parrots
TDC PBCAK

 

 


9.50 am Group AGame 1 -

10.30 am Group AGame 2 - TDC v Thunder

11.10 am Group AGame 3 - PBKAC v Mostly Purple

11.50 am Group AGame 4 - Thunder v Mostly Purple

12.30 am Group AGame 5 - PBKAC v TDC

1.10 pm Group AGame 6 - PBKAC v Thunder

2.00 pm Group BGame 1 - Grumpies v PBCAK

2.40 pm Group BGame 2 - Grumpies v Misguided Parrots

3.20 pm Group BGame 3 - Misguided Parrots v Drop Bears

4.00 pm Group BGame 4 - Drop Bears v PBCAK

4.40 pm Group BGame 5 - PBCAK v Misguided Parrots

5.20 pm Group BGame 6 - Grumpies v Drop Bears

Day 2

Time         FormatDetail

10.00 am Production        Review/Preview

10.30 am Semi Final 1 1st Group B v 2nd Group A

11.30 am Semi Final 2 1st Group A v 2nd Group B

12.30 pm 3rd place    Lose Semi Final 1 v Loser Semi Final 2

3.00 pm Grand FinalWinner Semi Final 1 v Semi Final 2

Schedules

DATE TIME (UTC+8)  TEAMS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 April


13:00

 

 

Odem Mortis — ROKA
SBP Zawisza — Urban Gamer
wot-noobs — PVP SEA
Anubis Empire — Fulcrum Gaming

 

13:30

 

 

Odem Mortis — Fulcrum Gaming
ROKA — wot-noobs
SBP Zawisza — PVP SEA
Urban Gamer — Anubis Empire

 

14:30

 

 

Odem Mortis — Urban Gamer
ROKA — SBP Zawisza
wot-noobs — Fulcrum Gaming
PVP SEA — Anubis Empire

 

15:00

 

 

Odem Mortis — wot-noobs
ROKA — PVP SEA
SBP Zawisza — Anubis Empire
Urban Gamer — Fulcrum Gaming

 

16:00

 

 

Odem Mortis — PVP SEA
ROKA — Anubis Empire
SBP Zawisza — Fulcrum Gaming
Urban Gamer — wot-noobs

 

16:30

 

 

Odem Mortis — SBP Zawisza
ROKA — Urban Gamer
wot-noobs — Anubis Empire
PVP SEA — Fulcrum Gaming

 

17:00

 

 

Odem Mortis — Anubis Empire
ROKA — Fulcrum Gaming
SBP Zawisza — wot-noobs
Urban Gamer — PVP SEA

DATE TIME (UTC+8)  TEAMS

 

 

 

 

14 April


11:00, Semi Finals

 



 

12:30

 

 

3rd-4th Place

 

 

14:00

 

 

Final

 

If you're heading down to Supernova Melbourne, don't forget to drop by the Wargaming booth to try your hand at our booth games to win yourself some exclusive freebies. Meanwhile, stay tuned to our portal for more information on the tournament.

GO TO THE SUPERNOVA TOURNAMENT MICROSITE

 

World of Tanks WCG 2012 FInals Seeding:

Semi-Finals (12:00 UTC+8)
Finals  (15:00 UTC+8)
Champion WCG 2012
 
   
The RED: Rush —Russia
   
 (1:0); (2:0); (3:0)
 The RED: Rush — Russia
 
Fulcrum Gaming — USA

 
(1:0); (2:0); (3:0)


 
The RED: Rush
— Russia
 
 
WaveKnight — China  
 (0:1); (1:1); (1:2); (2:2); (3:2)
 WaveKnight — China
 
Anubis Empire — Vietnam
   

 

3rd Placing Matchup (13:30 UTC+8)
3rd Placing WCG 2012
   
 Fulcrum Gaming — USA
 
 (1:0); (2:0); (3:0)
 Fulcrum Gaming — USA  
 Anubis Empire — Vietnam
 

 

ปิด